fbpx
Endocare / ul. Borowska 242 / lokal U1

Badanie ultrasonograficzne szyi to kluczowa metoda diagnostyczna wielu schorzeń i chorób w obrębie szyi i jamy ustnej. Jest bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. W Centrum Medycznym Endocare wykonujemy USG szyi we Wrocławiu, które pozwala w nieinwazyjny sposób ocenić wszelkie zmiany (nawet na wczesnym etapie) w obrębie węzłów chłonnych, ślinianek, krtani i tarczycy.

Na czym polega badanie USG szyi?

USG szyi to badanie bazujące na działaniu fal ultradźwiękowych. Najpierw specjalista nakłada na badany obszar ciała specjalny żel ułatwiający przenikanie fal, a następnie przesuwa po nim głowicę aparatu USG. Głowica emituje fale ultrasonograficzne o różnej częstotliwości, które przenikają przez skórę, odbijają się od tkanek i wracają do głowicy. Na podstawie otrzymanych danych powstaje obraz narządów widoczny na monitorze USG. Podczas badania lekarz ocenia m.in. tarczycę, strukturę ślinianek, stan węzłów chłonnych i symetrię tchawicy. Analizuje torbiele, guzki i inne nieprawidłowości w obrębie tarczycy.

Po co wykonuje się badanie USG szyi?

USG szyi we Wrocławiu prywatnie pozwala zobaczyć i ocenić, czy na tarczycy, krtani, śliniankach i innych strukturach w obrębie szyi pojawiły się nieprawidłowości świadczące o przewlekłym stanie zapalnym albo chorobie nowotworowej. Urządzenie jest bardzo czułe i umożliwia precyzyjne zbadanie przytarczyc, tarczycy, ślinianek, krtani oraz węzłów chłonnych, ścięgien i mięśni szyjnych.
ultrasonografia wrocław

Wskazania do badania USG szyi we Wrocławiu

USG szyi we Wrocławiu wykonuje się zwykle u osób uskarżających się na bóle, opuchliznę i powiększenie węzłów chłonnych oraz inne dolegliwości i nieprawidłowości w obrębie szyi. Wskazaniem są guzki i zgrubienia wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, asymetria szyi, zaburzenia krążenia w obrębie tętnic kręgowych i szyjnych oraz – w celach diagnostycznych – przypuszczalne choroby tarczycy. USG szyi zaleca się również osobom, które:
  • uskarżają się na uporczywy, długotrwały ból gardła wzmagający się w wyniku nagłej zmiany temperatury w jamie ustnej albo w trakcie przełykania;
  • mają nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych nakierowanych na tarczycę (TSH, fT3, fT4);
  • cierpią na bóle promieniujące do żuchwy do uszu i skroni;
  • mają zdiagnozowaną nadczynność bądź niedoczynność tarczycy (badania w celach kontrolnych);
  • skarżą się na bóle ślinianek nasilające się przy ucisku;
  • mają powiększone inne narządy, tj. krtań i tarczycę.

Jak przygotować się do badania USG szyi we Wrocławiu?

Badanie ultrasonograficzne szyi nie wymaga specjalnych przygotowań ani bycia na czczo. Istotny jest natomiast wygodny ubiór, który można łatwo podwinąć lub zdjąć w celu odsłonięcia badanego obszaru. Należy zdjąć biżuterię i ozdoby, np. łańcuszki, długie kolczyki czy apaszkę. USG szyi we Wrocławiu prywatnie trwa zazwyczaj od kilkunastu do około 30 minut. Zaleca się zabranie ze sobą na wizytę wyników wcześniej wykonanych badań. Na zakończenie wizyty pacjent otrzymuje opis badania i wydruk obrazu z aparatu USG.

Wyznaczamy standardy Zdrowa przyszłość
zaczyna się od Endocare

Rozumiemy, że każdy pacjent jest inny i wymaga osobistego podejścia. Nasz zespół dba o to, by leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stylu życia i preferencji, co znacząco poprawia jakość życia i efektywność terapii.