fbpx
Endocare / ul. Borowska 242 / lokal U1

#Specjalizacje

Ultrasonografia urologiczna Wrocław

W Centrum Medycznym Endocare wykonujemy USG układu moczowego we Wrocławiu. Urologiczne USG pozwala ocenić stan pęcherza i nerek oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich strukturze. Może być przeprowadzone jako samodzielne badanie lub element wchodzący w skład ultrasonografii narządów jamy brzusznej.

Na czym polega USG układu moczowego we Wrocławiu?

Ultrasonografia urologiczna we Wrocławiu to nieinwazyjne badanie wykonywane za pomocą urządzenia USG przez powłoki brzuszne. Najpierw lekarz nakłada na ciało pacjenta żel ułatwiający przenikanie fal i pozwalający na uzyskanie dobrej jakości obrazu badanego obszaru. Następnie przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta, przesuwając ją i dociskając w taki sposób, aby uwidocznić badane narządy. USG układu moczowego odbywa się w pozycji leżącej na plecach, choć lekarz może poprosić pacjenta o zgięcie kolan, ułożenie się na boku lub głęboki wdech z zatrzymaniem powietrza. Jest realizowane w czasie rzeczywistym, a po jego zakończeniu pacjent otrzymuje wynik z opisem oraz wysokiej jakości zdjęcia badanego obszaru.

Jak przygotować się do ultrasonografii urologicznej?

Ultrasonografia urologiczna we Wrocławiu to bezpieczne i bezbolesne badanie. Aby właściwie się do niej przygotować, dzień wcześniej zaleca się lekkostrawną dietę, a przynajmniej 6 godzin przed samym badaniem należy pozostawać na czczo. W czasie około 1,5-2 godzin przed USG zaleca się wypicie 1-1,5 litra wody niegazowanej i w miarę możliwości powstrzymanie się przed oddawaniem moczu, aby zapewnić optymalne wypełnienie pęcherza. Na USG układu moczowego we Wrocławiu należy również zabrać posiadaną dokumentację medyczną i wyniki wcześniej wykonanych badań.
ultrasonografia wrocław

Po co wykonuje się USG urologiczne?

Ultrasonografia urologiczna to szczegółowe badanie pozwalające na ocenę różnych narządów układu moczowego. Obejmuje sprawdzenie nerek, w tym przede wszystkim ich kształtu, wielkości, położenia, wewnętrznej budowy i echogeniczności, a także występowania ewentualnych guzów, zwapnień, torbieli i innych zmian ogniskowych. Badanie pozwala m.in. wykluczyć hipoplazję, choroby zwyrodnieniowe, wady wrodzone, skrajne wodonercze i inne zaburzenia tego narządu. Lekarz sprawdza również, czy moczowody i górne drogi moczowe nie są poszerzone.W USG urologicznym bada się także pęcherz moczowy: jego grubość, obecność ewentualnych guzów, nieprawidłowości i zmian patologicznych, takich jak ciała obce i kamienie moczowe. U mężczyzny ocenie podlega również stercz, w tym przede wszystkim jego położenie, wymiary, objętość, a także zwapnienia, przestrzenie płynowe i inne ewentualne zmiany patologiczne.W zakres urologicznego USG wchodzi ocena narządów moszny, w tym zwłaszcza najądrzy i jąder, ale również struktur powrózka nasiennego, osłonki jądra i worka mosznowego. Badanie pozwala ocenić m.in. obecność potencjalnych guzów, stanu zapalnego, skrętu i torbieli w jądrach oraz żylaków i wodniaka powrózka nasiennego. Ultrasonografia urologiczna umożliwia też ocenę szybkości przepływu krwi w żyłach i tętnicach narządów.Niekiedy badanie obejmuje dodatkowo ocenę cewki moczowej, a także zalegania moczu po mikcji – jest ono zwykle zalecane u osób skarżących się na dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych.

Wskazania do wykonania USG urologicznego

Ultrasonografia urologiczna we Wrocławiu to wszechstronne, podstawowe badanie w diagnostyce urologicznej. Pozwala potwierdzić bądź wykluczyć choroby nerek, pęcherza moczowego, jąder i innych narządów układu moczowego i moszny. Wskazaniem do jej wykonania są wszelkie nieprawidłowości w obrębie jąder i układu moczowego, w tym między innymi:
  • urazy i wyczuwalne guzy jąder,
  • dolegliwości bólowe jąder i w okolicy lędźwiowej,
  • krwiomocz lub krwinkomocz,
  • utrzymujące się nieprawidłowe wyniki parametrów nerkowych (kreatynina, mocznik),
  • nawracające infekcje układu moczowego,
  • częstomocz, wybudzanie nocne w celu oddania moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • obrzęki narządów układu moczowego i moszny,
  • opór w okolicy lędźwiowej,
  • choroby nerek.

Wyznaczamy standardy Zdrowa przyszłość
zaczyna się od Endocare

Rozumiemy, że każdy pacjent jest inny i wymaga osobistego podejścia. Nasz zespół dba o to, by leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stylu życia i preferencji, co znacząco poprawia jakość życia i efektywność terapii.