#Specjalizacje
Strona główna » Specjalizacje » Ultrasonografia USG » USG Doppler Wrocław
USG Doppler Wrocław
Częste skurcze, kłucie, mrowienie, pieczenie i bóle nóg, nagła, nawracająca opuchlizna kostek, sinoczerwone zabarwienie kończyn – to mogą być objawy problemów z układem krążenia. W diagnostyce chorób naczyń krwionośnych pomaga USG Doppler. We Wrocławiu wykonujemy je w Centrum Medycznym Endocare. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające na dokładną ocenę stanu tętnic i żył. USG Doppler to precyzyjne badanie ultrasonograficzne, które służy ocenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystując fale dźwiękowe, technika Dopplera pozwala lekarzowi na uzyskanie informacji o prędkości, kierunku i jakości przepływu krwi w tętnicach oraz żyłach. Jest to niezwykle przydatne narzędzie w diagnostyce chorób naczyniowych, takich jak zakrzepica, żylaki, zatorowość płucna czy miażdżyca.
Jak przebiega badanie USG Doppler?
Badanie USG Doppler bazuje na zjawisku fizycznym zwanym efektem Dopplera. Wykorzystuje zmiany częstotliwości ultradźwięków odbijających się od krwinek. Fale ultradźwiękowe są bezpieczne dla pacjenta, a badanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu USG żył i tętnic można wykonywać wielokrotnie i u każdego pacjenta. Zebrane w ten sposób dane są przetwarzane na obraz badanego obszaru ciała, widoczny na monitorze. USG Dopplera służy do przedstawienia szybkości i kierunku przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.Istnieją trzy formy tego badania. Kolorowe USG Doppler polega na przedstawieniu krwi pacjenta w niebieskim albo czerwonym kolorze, zależnie od prędkości i kierunku jej przepływu. Duplex Doppler obrazuje żyły i tętnice wraz z tkankami sąsiadującymi, a badanie Dopplera o fali pulsacyjnej albo ciągłej prezentuje zmiany zachodzące w natężeniu krwi płynącej w naczyniach.USG żył we Wrocławiu to bezbolesne i krótkie badanie, trwające zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Na początku lekarz rozprowadza na badanym fragmencie ciała specjalny żel, który redukuje tarcie między skórą a urządzeniem i ułatwia obrazowanie. Następnie przesuwa głowicą aparatu USG po skórze pacjenta, równocześnie oglądając powstały obraz na ekranie. Przebieg badania Dopplera jest bardzo podobny do ultrasonografii, ale lekarz dodatkowo słyszy szum krwi przepływającej przez naczynia.Jak przygotować się do badania USG żył i tętnic?
USG żył we Wrocławiu odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej, a w niektórych przypadkach – np. badania kończyn dolnych – stojącej. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie można przeprowadzić o każdej porze dnia. Nie wymaga ono specjalnych przygotowań, z wyjątkiem USG przez powłoki brzuszne – do dopplerowskiego USG układu wrotnego, tętnic trzewnych, aorty brzusznej, tętnic nerkowych, żył biodrowych oraz żyły głównej dolnej należy przygotować się tak, jak do standardowej ultrasonografii jamy brzusznej. W tym celu w przeddzień badania USG Doppler we Wrocławiu należy zachować lekkostrawną dietę i przyjąć preparaty służące usuwaniu gazu z przewodu pokarmowego. W czasie minimum 6 godzin przed samym badaniem należy pozostać na czczo, powstrzymać się od palenia papierosów, żucia gumy oraz picia napojów słodzonych i gazowanych.Kiedy wykonuje się USG Doppler we Wrocławiu?
USG Doppler we Wrocławiu prywatnie to badanie powszechnie wykorzystywane w diagnostyce chorób naczyń krwionośnych wielu okolic ciała. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. choroby zakrzepowo-zatorowe, zmiany miażdżycowe i podejrzenie tętniaka. USG dopplerowskie pomaga wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych, a w efekcie może przyczynić się do zapobiegania różnym chorobom, takim jak udar mózgu, zatorowość płucna i innym.
USG Doppler we Wrocławiu służy wykryciu zwężeń w tętnicach kręgowych i szyjnych, co pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań w profilaktyce m.in. udarów mózgu. Wskazaniem do jego wykonania są też między innymi:
- cukrzyca typu II,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- występowanie udarów w rodzinie,
- urazy w obrębie szyi,
- przemijające ataki niedokrwienne.
USG Doppler tętnic podobojczykowych wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce tzw. zespołu podkradania, w którym krew cofa się do tętnicy podobojczykowej, zamiast płynąć tętnicą kręgową do mózgu. Dzięki badaniu można określić stopień i miejsce zwężenia naczyń krwionośnych. USG żył kończyn dolnych przeprowadza się natomiast przy podejrzeniu zakrzepicy żył głębokich. Występowanie żylaków, zaczerwienień, obrzęków i bólów kończyn dolnych to główne wskazania do jego przeprowadzenia.
Wyznaczamy standardy
Zdrowa przyszłość
zaczyna się od Endocare
Rozumiemy, że każdy pacjent jest inny i wymaga osobistego podejścia. Nasz zespół dba o to, by leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stylu życia i preferencji, co znacząco poprawia jakość życia i efektywność terapii.
holistyczne podejście
zobacz więcej
precyzyjna diagnostyka
zobacz więcej
sprawdzeni specjaliści
zobacz więcej